BITCOINBrace dla niego – Bitcoin Futures może być w pobliżu punktu obrotuAvatarPublikowany 17 godzin temu 20 września 2020 r. przez Ekta Mourya

 

Jaki jest punkt zwrotny dla Bitcoin Futures na najlepszych giełdach instrumentów pochodnych, takich jak CME – giełda, która w ciągu ostatnich 3 miesięcy konsekwentnie odnotowywała dzienne obroty na poziomie ponad $300M i Open Interest na poziomie ponad $400M.

Cóż, mała zmiana w Open Interest lub wolumenu handlu może mieć kaskadowy wpływ na wyniki Bitcoin Futures w ciągu następnych 180 dni. Na taką zmianę będzie miało wpływ kilka czynników, a zaczyna się ona w punkcie szczytowym. Trzy czynniki, a dokładniej mówiąc trzy.

W obecnej fazie cyklu rynkowego Bitcoin’a, czynniki te są bardziej istotne dla inwestorów na giełdach instrumentów pochodnych. Staje się to bardziej widoczne, gdy obserwuje się wykres Liquidations dla BitMEX. W ciągu ostatnich 3 miesięcy, likwidacje sprzedaży zapłaciły za likwidacje kupna. Jednak w ciągu ostatnich kilku dni tendencja ta uległa odwróceniu, a likwidacje dotyczące kupna pokryły likwidacje dotyczące sprzedaży na BitMEX.

Chodzi tu o to, by wykryć źródło efektu domina, zanim domina zacznie opadać. W przypadku Bitcoin Futures, punkt przechylenia może być bliżej niż przewidywano.

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na punkt przechyłu jest Prawo Niewielu (Law of the Few).

Prawo Niewielu stwierdza, że „sukces każdego rodzaju epidemii społecznej zależy w dużej mierze od zaangażowania ludzi z określonym i rzadkim zestawem darów społecznych“.

W przypadku Bitcoina do ustawy pasują inwestorzy instytucjonalni, handlarze instrumentami pochodnymi i wieloryby. Sukces Bitcoin Futures w globalnej społeczności handlowej w dużym stopniu zależy od inwestorów instytucjonalnych handlujących na CME. W rzeczywistości, dzienny wolumen handlu i otwarty interes na CME wpływają na sentyment handlowy również na giełdach spot.

Ostatni raz zaobserwowano efekt kaskadowy, gdy dzienny wolumen obrotu kontraktami BTC Futures osiągnął 445 mln dolarów na CME i nastąpił rajd aż do 614 mln dolarów. W czasie gdy pisaliśmy o tym, dzienny wolumen obrotu wzrósł o 63,3% w porównaniu z danymi sprzed 6 miesięcy i ma on potencjał, aby osiągnąć $614M jednym ruchem we właściwym kierunku.

Ten efekt w dużej mierze zależy od innego kluczowego czynnika – The Stickiness Factor.

W 2017 roku, kiedy wyniki wyszukiwania Google dla „Bitcoin“ i „Crypto“ pobiły rekord, społeczność handlowa była świadkiem historycznego biegu byków Bitcoin i rajdu altcoinów. Institutional interest and growth of Bitcoin derivatives products ensued. Podobne zdarzenie miało miejsce, gdy Bitcoin Billionaire Futures „zagregowany dzienny wolumen Bitcoinów“ uderzył w $184B w dniu 27 lipca 2020 roku. To wydarzenie było wyjątkowe i sprawiło, że Bitcoin Futures utkwił w portfelu przeciętnego inwestora instytucjonalnego i inwestora w instrumenty pochodne.

Od tego czasu łączny wolumen handlu nie spadł do poziomu sprzed lipca 2020 roku. Pomimo spadków cen Bitcoin’a na giełdach spot, kontrakty futures nadal handlują z premią i jest więcej optymizmu. Na wolumen nie ma bezpośredniego wpływu cena Bitcoina, a gdy rynek spot jest pełen niedźwiedzich sentymentów, długie kontrakty nadal zasilają BitMEX’a w szorty. Ta lepkość jest siłą napędową powyższego punktu zwrotnego.

Zbliżając się do tipping point, silny kontekst to wzrost stabilnych monet i ich instrumentalna rola w obniżaniu bariery wejścia na giełdy spot i fiat-crypto.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy, stabilne monety takie jak USDT dodały 100 milionów dolarów dziennie, a ich kapitalizacja i dominacja na rynku ogromnie wzrosły. W rzeczywistości, Tether przekroczył również kapitalizację rynkową w wysokości 15B dolarów.

Ma to bezpośredni wpływ na punkt krytyczny dla Bitcoin Futures, ponieważ sprawia, że handel Futures jest bardziej dostępny dla inwestorów. Bitcoin utrzymywany na giełdach zwiększył się prawie dwukrotnie w ciągu ostatniego miesiąca, co odpowiada wzrostowi kapitalizacji rynkowej i obrotu Tether. Jest to szczególnie widoczne w przypadku inwestorów inwestujących w instrumenty pochodne, którzy decydują się na fizycznie rozliczane kontrakty Bitcoin Futures na takich giełdach jak Bakkt. W rzeczywistości, na Bakkt, dzienny wolumen handlu wzrósł w ciągu ostatniego tygodnia o 80 mln dolarów, podczas gdy Open Interest konsekwentnie przekraczał 10 mln dolarów.

Wszystkie te czynniki zwracają uwagę na zmianę w strategii obrotu instrumentami pochodnymi, a jednocześnie podkreślają zwiększoną aktywność na giełdach instrumentów pochodnych. Rozpoczął się wyścig do punktu zwrotnego – wzrost zagregowanego wolumenu obrotu na fizycznie rozliczanych kontraktach terminowych lub CME może wywołać oczekiwany efekt domina.